När Sjöhistoriska museet presenterar årets k-märkta fritidsbåtar finns två båtar från Heleneborgs Båtklubb med bland de 21 utvalda.
Vi säger stort grattis till Thomas Selander, ägare till Knorren, en inomskärskryssare konstruerad av C.A. Fagerman och byggd 1927 på Sjöexpress varv.
Vi gratulerar också Mats Ahrénborg, Ilona Orgemetz och Per Erik Ennerling, ägare till Naja, en motorkryssare konstruerad av C.G. Pettersson och byggd 1916 vid Hästholmsvarvet i Nacka.
K-märkningen är ett fint erkännande av båtarnas kulturhistoriska värde och av det stora arbete som ägarna lägger ned på att vårda, bevara och bruka dem.
Dessa två båtar ansluter nu till de andra k-märkta båtar som redan finns på Heleneborgs Båtklubb – ännu ett kvitto på klubbens betydelse som levande miljö för Stockholms flytande kulturarv.
